Tehnikalije

Uređaji i programi

Vjerojatno ste zamijetili da na svakoj objavljenoj stazi postoji link za "preuzmi GPX file". GPX datoteka je zapis uređaja koji je pratio kretanje preko GPS-a i to spremio u datoteku. Ako tu datoteku "ubacite" u neki drugi uređaj imati ćete točan prikaz kretanja onog tko je datoteku napravio. Kako to funkcionira u praksi? 
Da bi mogli koristiti tu datoteku morate imati uređaj koji to omogućuje i program koji zna interpretirati podatke i prikazati ih na mapi. Najkorišteniji uređaji koji to mogu su smartphone-i i ručni GPS uređaji. Gotovo svaki današnji moderniji mobitel ima ugrađen GPS prijemnik. Velika većina mobitela radi na Android operativnom sustavu i može koristiti neki od programa za trackiranje. Najbolji program za tako nešto je Oruxmaps koji se besplatno može skinuti sa Google trgovine. Oruxmaps jeste malo kompliciran za korištenje na prvi pogled ali ako malo proučite upute nije tako strašan. Njegova dodatna prednost je što možete prije upuštanja u avanturu skinuti mape za područje kroz koje planirate prolaziti i koristiti ih offline . Tako ne morate koristiti mobilne data podatke na terenu jer se često zna desiti da nema signala na nekim mjestima pa samim tim nemate ni mapu. Osim toga kad učitate GPX file uz njega možete snimati i svoje kretanje i on vas može upozoriti na skretanje s željenog puta. Izgled programa možete u potpunosti prilagoditi sebi a osim toga ima i alate koji pokazuju GPS signal, putno računalo, kompas, nagib terena itd. Možete dodavati i markere odnosno točke interesa (POI) na mapu. 
Ako želite samo snimati gdje ste išli i to podjeliti ili snimiti za kasnije predlažem dva programa:
Sportstracker - besplatan, snima sve gdje ste išli i radi statistiku putovanja. Kasnije možete koristiti web sučelje na www.sports-tracker.com gdje ćete vidjeti sve svoje vožnje na jednom mjestu. Osim toga program označava na mapi fotografije koje ste snimili i muziku koju ste slušali. U Android verziji koristi Google maps za prikaz a u Symbian koristi OpenStreetMaps.
My tracks - dolazi instaliran na većini Androida, može se skinuti sa Trg.Play. Omogućava snimanje tracka na mobitel i online na Google maps. Osim toga podržava markere i markere koji prikazuju statistiku puta do te točke. Izuzetno jednostavan ali ne podržava offline mapa nego je stalno online u potrazi za mapama. Koristi Google maps za prikaz.

Napredniji korisnici će ubrzo shvatiti da mobitel i nije baš neko riješenje za trackanje jer baterija relativno kratko traje, vidljivost na suncu je slaba a i sam uređaj nije baš previše otporan na vodu i udarce.
Tu nastupaju ručni GPS uređaji a ponajbolji opis i uporedbe istih možete pročitati na web stranici www.takeadventure.com odnosno na ovoj stranici. A kad ste već tamo pročitajte jedinstveni članak o hrvatskom planinaru Vjekoslavu Novotniju koji se 1903. godine penjao i spuštao biciklom po planini. 

Openstreetmap

Ako ste koristili više od jedne navigacije za auto ili koristili više programa za karte primijetili ste vjerojatno da nisu sve karte identične. Svaki proizvođač je u želji da ima što bolju uslugu razvijao i nadopunjavao svoje karte i komercijalno ih koristio. No, postoje i OpenStreetMape koje su besplatne a razvija ih svatko tko to želi. Svatko može dorađivati, unositi ili mijenjati što želi na mapama. Zamisao je da svatko ucrta svoj dio svijeta koji poznaje i da tako nastane najtočnija mapa cijelog svijeta. Ucrtava se i obilježava sve sve moguće što se negdje nalazi...klupe, voda za piće, igrališta, putići, ceste, bordeli... Na samoj web stranici www.openstreetmap.org ima nekoliko načina prikaza pa ih isprobajte. Ako želite sudjelovati imate dosta toga objašnjeno ovdje. Ako želite unositi podatke u karte moja preporuka je program JOSM . Možda nije najjednostavniji ali nakon nekog vremena postane vrlo logičan za korištenje.
OpenStreetMape (ili skraćeno OSM) možete skinuti i koristiti offline u Garmin ručnim uređajima ili u Oruxmaps programu za Android mobitele. Gotovo svi putovi i putići kojima se kreće u stazama opisanim na ovom blogu koje su ucrtani u OSM. Ako imate mobitel s Androidom instalirajte si Osmand i program će vam sam ponuditi da skinete OpenStreetMapu Hrvatske koju možete koristiti offline.

OVDJE možete pronaći sve vezano uz Hrvatsku i okolne zemlje. Skidanje offline mapa je na linku DATA
Mape za Garmin su OVDJE. Pregledajte sve linkove, sigurno ćete pronaći nešto što će vas interesirati !

Geocaching 

Geocaching je avanturistička igra potrage za blagom korištenjem GPS uređaja. Učesnici pokušavaju pronaći skriveni geocache (obično je to neki oblik kutije) na određenim zemljopisnim koordinatama.

primjeri geocache kontejnera


 Kada pronađu geocache sudionik upisuje svoje podatke na papir (dnevnik) koji se nalazi u kutiji. Isto tako se upisuju na online dnevnik tog geocache-a. Postoje različiti oblici potrage za geocachevima a sve je objašnjeno ovdje
Uskoro će na zanimljivim mjestima na stazama opisanima na blogu biti postavljeni geocachevi a sve informacije o njihovim lokacijama će biti na opisu staze.

Nema komentara:

Objavi komentar